Aleksandrs Morfovs

Režisors, kinoaktieris, scenārists Aleksandrs Morfovs ir režisors, kuram neeksistē „neskatuviska" literatūra - no jebkura literatūras teksta viņš spēj radīt īpašu māksliniecisku pasauli, oriģinālu teātra modeli. Viņa izrādes vienmēr ir ārkārtīgi vizuālas, bet režisoriskie risinājumi - nestandarta un neparedzami. Tieši tādēļ viņa iestudējumiem vienmēr ir ilgs skatuves mūžs, un tās spēj pulcēt tik plašu skatītāju loku.

Aleksandrs Morfovs pēc savas nacionalitātes ir bulgāru režisors, bet pēc savas dabas - īsts kosmopolīts, kas jau sen pārkāpis ģeogrāfiskās robežas.

Viņš beidzis Sofijas Teātra un kino mākslas nacionālo akadēmiju divās specialitātēs - kā teātra režisors (1989) un kino režisors (1994). Savu režisorisko darbību sācis, iestudējot Alfrēda Žarī „Karali Ibī" (1991) Sofijas Mazajā pilsētas teātrī „Aiz kanāla", Viljama Šekspīra „Vētru" (1992) teātrī „Sofija" un „Hamletu" teātrī „La Strada" (1993).

No 1993. gada viņš sāk strādāt Bulgārijas Ivana Vazova Nacionālajā teātrī. No 2000. līdz 2002. gadam A.Morfovs ir šī teātra mākslinieciskais vadītājs. Vairākus gadus (2003-2007) viņš strādā kā viesrežisors Sanktpēterburgas V.F.Komisarževskas akadēmiskajā dramatiskajā teātrī,  bet no 2006. gada atgriežas Bulgārijas Ivana Vazova Nacionālajā teātrī kā tā mākslinieciskais vadītājs.

A.Morfovs ir iestudējis daudzus klasikas darbus, tostarp Viljama Šekspīra, Servantesa, Moljēra, Maksima Gorkija, Bertolda Brehta lugas. „Mūsdienas nav mans mīļākais vēstures periods. Es negribu rakņāties miskastē. Man nav interesanti iestudēt izrādes par bomžiem, labāk atrast mani satraucošas problēmas klasiskā darbā."

Režisors un viņa iestudētās izrādes saņēmušas daudzas prēmijas: Bulgārijas teātra prēmiju „Askeer", Bulgārijas teātra kritiķu prēmiju, Bulgārijas teātra savienības balvu, Sofijas prēmiju, kā arī virkni Krievijas teātra balvu. Viņa izrādes piedalās teātra festivālos daudzās valstīs. Arī pats režisors daudz un veiksmīgi strādā ārzemēs: Francijā, Zviedrijā, Maķedonijā, Rumānijā, Izraēlā. Viņš ir iestudējis vairāk nekā 10 izrādes Krievijas teātros, tostarp arī divas izrādes leģendārajā Maskavas „Ļenkom" teātrī: Kena Kīzija „Lidojot pāri dzeguzes ligzdai (Aptumsums)" un Fridriha Dīrenmata „Dāmas vizīte" (abas izrādes viesojušās Rīgā). Izrāde „Lidojot pāri dzeguzes ligzdai (Aptumsums)" saņēmusi Krievijas teātra festivāla „Zelta Maska" skatītāju balvu (2007). Režisors ir strādājis ar tādām krievu teātra un kino zvaigznēm kā Aleksandrs Abdulovs, Aleksandrs Kaļagins, Aleksandrs Lazarevs, Marija Mironova, Aleksandrs Sirins u.c.

Aleksandrs Morfovs ir scenārija autors un režisors vairākām filmām un arī pats nospēlējis vadošās lomas virknē kino filmu.

Režisora radītās izrādes ir ļoti cilvēciskas. Viņš „sacer" savas izrādes - brīvi pārraksta dramaturgu tekstus un uzbur jaunus, sākotnēji neesošus personāžus, rada jaunas attiecības. Viņš ir īsts teātra burvis ar smalku humora izjūtu, kura iestudējumiem raksturīga īpaša mākslinieciska pasaule un karnevālisks vieglums. Tā ir pasaule, kurā cieši savijas realitāte un izdoma, komiskais un traģiskais, bērnišķīgi naivais un nopietnais. Šīs izrādes apmāna, aizrauj un smīdina skatītājus un piedāvā spilgtu emociju paleti.

Dramaturga Nikolaja Erdmana lugu „Pašnāvnieks" (Dailes teātrī ar nosaukumu „Finita la comedia!") režisors Aleksandrs Morfovs jau iestudējis Bulgārijas Nacionālajā teātrī ar nosaukumu „Dzīve ir brīnišķīga" (2011). Dailes teātrī iestudējis izrādes "Finita la comedia!" (2012),  Kena Kīzija "Kāds pārlaidās pār dzeguzes ligzdu" (2015), Tomasa Vinterberga, Mogensa Rukova "Svinības" (2017), Džeimsa Goldmena "Lauva ziemā" (2018).

Publikācijas

Dailesteatris.lv tiek izmantotas sīkdatnes. Tās ļauj jums ērti lietot vietni, bet mums analizēt apmeklējumu.

Izmantotās sīkdatnes

Pieteikties jaunumiem