Dailes teātrī noslēgušies vieni no lielākajiem teātra notikumiem Eiropā – “STAGES” forums un ETC konference

Pagājušajā nedēļā un tās nogalē Rīgā, Dailes teātrī, norisinājās “STAGES” forums un Eiropas Teātru apvienības (European Theatre Convention, ETC) starptautiskā teātra konference. Tāpat arī sadarbībā ar Latvijas teātra izrāžu SKATI konferences dalībniekiem bija iespēja redzēt kopskaitā vairāk nekā 20 žanriski un tematiski daudzveidīgas vietējā teātra un dejas izrādes. 

ETC pasākumos piedalījās Agnese Lāce, kultūras ministre, Viesturs Kairišs, Dailes teātra mākslinieciskais vadītājs, Tomass Pildegovičs, ārlietu ministres padomnieks drošības un sabiedrības noturētspējas jautājumos, Milo Rau, režisors un Vīnes teātra festivāla (Wiener Festwochen) mākslinieciskais vadītājs, Hosē Manuels Fernandess Arojo (José Manuel Fernández-Arroyo), “Radošās Eiropas” direktora vietnieks, Paskāls Gīlens (Pascal Gielen), sociologs, Santa Remere, starptautiskā jaunā teātra festivāla “Homo Novus” mākslinieciskā vadītāja, Sandžejs Seti (Sanjay Sethi), jurists un iniciatīvas “Mākslinieciskā brīvība” (Artistic Freedom) valdes loceklis, Lota Lekvalla (Lotta Lekvall), Gēteborgas teātra direktore un mākslinieciskā vadītāja, Data Tavadze, režisors un aktieris, Lukašs Tvarkovskis (Łukasz Twarkowski), režisors, un daudzi citi. Diskusijās daudz tika runāts par teātru māksliniecisko brīvību un demokrātijas izpratni, kā arī teātru nākotnes redzējumu un sadarbības iespējām. 

Dailes teātra ģenerāldirektors Juris Žagars sacīja: “ETC Starptautiskās teātra konferences un STAGES foruma rīkošana Rīgā ir ļoti nozīmīga. Latvija atrodas vēstures un ģeogrāfijas krustcelēs, kur patiesības, brīvības un identitātes jautājumi nav abstrakti – tie tiek izdzīvoti katru dienu. Mums ir gods uzņemt mūsu Eiropas kolēģus Dailes teātrī, lai dalītos, diskutētu un kopā radītu, veidojot Eiropas teātra nākotni.”

Līdzās ETC konferencei Dailes teātrī noritēja arī  “STAGES” (Sustainable Theatre Alliance for a Green Environmental Shift) diskusijas – šī teātra prakses laboratorija irorientēta uz kultūras sektora mijiedarbību ar ilgtspējas koncepciju. 14 ietekmīgas teātra organizācijas, tostarp ETC, partneri no Āzijas un pētnieki, ir apvienojušies ar režisori Keitiju Mičelu (Katie Mitchell) un horeogrāfu Žeromu Belu (Jérôme Bel) – diviem novērtētiem Eiropas māksliniekiem, kas ir pazīstami ar ilgtspējas prakses attīstīšanu savos darbos –, lai pārbaudītu radikālus risinājumus lielākajām klimata krīzes radītajām problēmām. Latviju šajā aliansē pārstāvēja Rīgas Tehniskā Universitāte – Dailes teātra partneris “STAGES” foruma rīkošanā. Forumu finansiāli atbalsta Eiropas Savienība, un tas ir daļa no projekta “Ilgtspējīga teātra alianse zaļai vides maiņai” (Sustainable Theatre Alliance for a Green Environmental Shift). 

“STAGES” forumā piedalījās Tālis Juhna, Rīgas Tehniskās universitātes rektors, Madara Merle, Latvijas Dabas fonda interešu aizstāvības koordinatore, Germans Ermičs, dizainers un “Studio Germans Ermičs” dibinātājs, Jānis Brizga, “Zaļā brīvība” valdes loceklis, Andrea Detoni (Andrea De Toni), Milānas Politehniskās universitātes asistējošā profesore, un daudzi citi. Unikāls notikums bija teātru prakses un repertuāra ilgtspējai veltītās rokasgrāmatas “STAGES: Sustainable Theatre. A Casebook” prezentācija – ar elektronisko eksemplāru ir iespējams iepazīties šeit.

Teātru profesionāļu konferencē dalībnieki tikās arī nozīmīgās paneļdiskusijās, kurās sprieda par teātru māksliniecisko virzienu noteikšanu un teātra darbības attīstīšanu, kur būtiski uzturēt vērienīga un nozīmīga repertuāra veidošanu pieaugošu politisko un finansiālo ierobežojumu apstākļos, vienlaikus ar jaunām stratēģijām aizsargājot personālu, māksliniekus un publiski finansētu institūciju misiju. Tāpat konferences dalībnieki uzsvēra nepieciešamību arvien turpināt uzturēt ciešu Eiropas teātru sadarbību.

Dailes teātra patrons “Rietumu Banka” – kvalitāte nekad nav nejaušība.

Dailesteatris.lv tiek izmantotas sīkdatnes. Tās ļauj jums ērti lietot vietni, bet mums analizēt apmeklējumu.

Izmantotās sīkdatnes

Pieteikties jaunumiem