Dailē tapusi ļoti melna komēdija melniem rudens vakariem – “ĪRU MIROŅGALVA"

Dailes teātris no šodienas, 19. oktobra, savus skatītājus aicina uz ļoti melnu komēdiju. Teātrī tapis Mārtina Makdona lugas jauniestudējums “Īru miroņgalva” (oriģinālā “Konemāras galvaskauss”). Iestudējums ir reizē drāma un kriminālkomēdija, kur kapsētas humors Dailes teātra Mazajā zālē parādīsies jaunā gaismā. Autors ar spožu ironiju attēlo dīvainus notikumus nomaļā lauku ciematā Īrijā, bet tikpat labi šis ērmotais stāsts varētu būt noticis kādā Latvijas lauku visdziļākajā nostūrī. 

Jauniestudējuma veidotāji atzīst, ka Mārtina Makdonas luga skatītājus pārsteigs ar savu perfekto formu, kas ir gan smieklīga, gan traģiska, skumja un asprātīga, šī izrāde pilnīgi noteikti varētu kļūt par atbilstošāko izklaidi drūmajā un spokainajā Latvijas rudenī.

Jauniestudējuma režisore ir Londonas Vestendas teātra “Mischief” režisore Eimija Mārčanta (Amy Marchant), kura pagājušajā sezonā Dailes teātrī iestudēja skatītāju pieprasīto angļu komēdijas “The Play That Goes Wrong” latviešu versiju “Izrāde, kas saiet sviestā”. Šī veiksmīgā Dailes teātra un britu kolēģu sadarbība turpinās ar “Īru miroņgalvas” iestudējumu, pie kura tapšanas strādājusi britu radošā komanda.

Eimija Mārčanta par izvēli iestudēt Mārtina Makdonas lugu Latvijas skatītājam: “Man radies iespaids, ka latvieši nebaidās no melnā humora. Makdona ir mūsdienu melnās komēdijas karalis. “Konemāras galvaskauss” ir luga, kas ar savu meistarīgo un unikālo ikdienas dzīves absurda un nežēlības atveidojumu mainījusi mūsu izpratni par “kapeņu humoru”. Autors mums atgādina, ka vienīgais veids, kā stāties pretī traģēdijai, ir smiekli – apņēmīgi un drosmīgi smejoties tai sejā.”

Mārtina Makdonas luga “Konemāras galvaskauss” ir autora “Līnenas triloģijas” otrā daļa, kas stāsta par maza īru ciematiņa iedzīvotāju dzīvi un vietējo kapraci Miku Daudu, kuram katru gadu jāizrok vecie kauli no baznīcas mazās kapsētas, lai būtu vieta jauniem apbedījumiem. Starp “vecajiem” līķiem ir arī Mika nelaiķes sievas mirstīgās atliekas. Un vienkāršo laužu ciematiņā jau no sākta gala klīst nelāgas baumas par viņa lomu sievas nāvē.  

Mārtins Makdona noteikti ir zināms Latvijas skatītājam, viņš ir drāmas "Spilvencilvēks” (“Pillowman”) autors un filmas “Reiz Brigē” (“In Bruges”) režisors, kā arī ar vairākām “Oskara” balvām godalgotās kinolentes “Trīs paziņojumi pie Ebingas Misūri štatā” (“Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”) režisors. Viņa jaunākā filma “Inišerinas lietuvēni” (“The Banhshees of Insherin”) nupat 79. Venēcijas kinofestivālā ir saņēmusi balvu par labāko scenāriju. Makdona ir šīs filmas režisors un scenārija autors.

Lomās: Lauris Subatnieks (Miks), Klāvs Kristaps Košins (Mārtins), Toms Veličko (Tomass), Indra Briķe (Mērija).

Režisore – Eimija Mārčanta, scenogrāfija un kostīmi – Sesija Kalfa (Ceci Calf), gaismu mākslinieks – Pīters Smols (Peter Small); mūzikas konsultants – Kristaps Paegle; režisores asistente – Inga Krasovska.

Dailesteatris.lv tiek izmantotas sīkdatnes. Tās ļauj jums ērti lietot vietni, bet mums analizēt apmeklējumu.

Izmantotās sīkdatnes

Pieteikties jaunumiem