Lūsija PreblaEFEKTS
Tabakas fabrika, Miera iela 58a
Mīlestības eksperimentsNo angļu valodas tulkojis Matīss Gricmanis
Pirmizrāde - 2024. gada 14. septembrī
Izrādes ilgums - 2h 25min
Izrāde 2 cēlienos
"Pamatā - labas dramaturģijas spēks. Tiešs trāpījums laika garā. Labās dozās melnais humors, cinisms, pašironija, spriedze ar aktieru radītu patiesu emocionalitāti." 4/5
Undīne Adamaite, "Diena" 28.09.2024.
PAR IZRĀDI
Laimes formula ir palikusi neatklāta, bet mīlestības teorija neizstrādāta. Tomēr neko vairāk un vienlaikus neko mazāk par laimi un mīlestību mēs no dzīves negribam, vai ne?
“Efekts” stāsta par diviem jauniešiem, kuri nevar izšķirt, vai viņu mīlestība ir patiesa vai tomēr antidepresantu blakusparādība. Viņi ir daļa no klīniskā pētījuma, bet mīlestība un tās radītās ķermeniskās izmaiņas draud to izjaukt vai arī padarīt par sensāciju, ja pētījuma veicējiem izdotos pierādīt, ka mīlestība ir pētāmo zāļu izraisīta.
Tas, par ko dzejnieki tūkstošiem gadu ir rakstījuši, var piepildīties… Protams, ar atrunu: ja vien mums ir pareizie medikamenti. Mīlestība, kas rodas pēc pieprasījuma, laime, ko var ieslēgt, kad vien ārsts ir izrakstījis vajadzīgo recepti – vai tā būtu paradīze vai tomēr elle, to var izvēlēties katrs pats. Fināls ir atkarīgs no skatpunkta – kam mēs vēlamies ticēt: mīlestībai, medicīnai vai vēl kādam trešajam, kurš pelna naudu, manipulējot ar cilvēku emocijām?
Garīgā un fiziskā veselība un labklājība ir mūsdienu pārtikušā cilvēka uzmanības centrā. Mēs veltām laiku atpūtai, dodamies pie dabas, cenšamies pārlieku nesatraukties, tomēr tāpat dzīvē pienāk brīdis, kad esam izdeguši vai piespiesti pie zemes un pilnīgi nevarīgi depresijas dēļ. Zāļu ražotāji un neirologi, psihiatri un citi ārsti turpina uzstāt, ka depresiju – stāvokli, kurā cilvēks no dzīves vairs negrib neko, – ierosina smadzenēs esošo ķīmisko vielu nelīdzsvarotība, kuru var “sakārtot”. Mazliet serotonīna, mazliet dopamīna, un visam vajadzētu sastāties atpakaļ savās vietās. Citi brīdina par antidepresantu sekām – atkarību no ķīmiskajām vielām un savu negatīvo izjūtu noliegšanu.
Britu dramaturģe un seriāla “Pēctecība” (kanālā HBO) autore Lūsija Prebla (Lucy Preble) ir saņēmusi trīs “Emmy” balvas un trīs Olivjē balvas par labāko dramaturģiju (tai skaitā par lugu “Efekts”). Viņas luga “Efekts” piedāvā eksperimentu – kas notiktu, ja zāles, kuras mūs padara laimīgus, vienlaikus mūs arī padarītu atvērtus mīlestībai? Vai tā būtu patiesā un muļķudrošā laimes formula un mīlestības teorija? Vai tomēr vēl vieni meli – ilūzija, kuru esam radījuši paši sev, lai nebūtu jāiepazīst dzīve tās dažādībā – panākumos un zaudējumos, priekos un bēdās, veselībā un slimībā?
Īpašu paldies izrādes tapšanā izsakām mūsu konsultantiem – farmaceitei Aijai Garancei, psihoterapeitam Artūram Miksonam un neiroloģei Zitai Danevičai.
- Izrādē smēķē
- Vecuma ierobežojums: 12+
Lomās
- Dārta Daneviča vai Kristīne Nevarauska
- (Dr. Laura Tērauda)
- Imants Strads vai Andris Bulis
- (Dr. Roberts Sīlis)
- Marta Lovisa Jančevska
- (Kate Berga)
- Toms Veličko vai Meinards Liepiņš
- (Tristans Frejs)
Radošā komanda
- Režisore
- Diāna Kaijaka
- Scenogrāfe un kostīmu māksliniece
- Ieva Kauliņa
- Mūzikas autors
- Ernests Valts Circenis
- Gaismu mākslinieks
- Reinis Zalte
Izrāde, kas, visnotaļ, uz dzīvi liek raudzīties citādāk un pārdomāt par tik būtisko tieši šajā laikmetā.
Cilvēku ”burbulī” un “to” uzskatos bieži vien nākas pazaudēt pašam sevi, aizmirstās pieiet lietām racionāli, jo ir tik daudzkas apkārt, kas var nojaukt to Tavu uzbūvēto “ideālu” par apkārtesošo.
Viens nepareizs solis un Tu vari “sabrukt”.
Tāpēc jau atkal uzsveru - svarīgi atcerēties un nepazaudēt pašam sevi, palikt pie sava, pat, ja citi Tev uzgrūž to savu redzējumu uz lietām, proti, ieslēgt to veselo saprātu un izvērtēt, nevis ķerties pie pirmā, kas, ļoti iespējams, ir visnepareizākais..
Nošķirt labo no sliktā, mēģināt atšķirt pareizo no nepareizā.
Ir grūti un “iespēja apmaldīties” JEBKURAM un IT VISĀ - ir ļoti liela.
Domas, kas plenē mūsu prātos ik dienas, proti, kad viena smadzeņu puslode saka - jā, otra - nē - tas jebkuru cilvēku var sagraut.
Paldies!
Izrāde, kas manu prātu nepamet pat līdz šai dienai.
Dailes teātris
Liels paldies aktieriem un visām iesaistītajām personām, kuras piedalījās šīs izrādes tapšanas procesā:
1. Marta Lovisa
2. Toms Veličko
3. Dārta Daneviča
4. Andris Bulis
Paldies par kolosālu izrādi! Aktieri fantastiski! Dailes teātris kā vienmēr iepriecina ar augstu līmeni!
Ļoti laba izrāde, lieliska aktieru spēle! Iesaku!
Gaidīju režisores Diānas kaijakas (viņas inscenēta ir lieliskā izrāde "Zēni nav meitenes") jauno veikumu. Un bija tā vērts! Īpaši komplimenti par izrādes programmiņas asprātīgo ideju un realizāciju. Jebkura farmaceita vai mediķa sirds, to ieraugot, sāks pukstēt straujāk :)
Juhū...ilgi gaidītā teātra sezona ir atklāta.
Īsumā - izrāde par cilvēkiem un antidepresantiem. Britu dramaturģes un seriāla “Pēctecība” (kolosāls!) autores Lūsijas Preblas luga piedāvā eksperimentu – kas notiktu, ja zāles, kuras mūs padara laimīgus, vienlaikus mūs arī padarītu atvērtus mīlestībai? Es nezinu, cik daudzi Latvijā lieto antidepresantus, bet pēc tā, ko sarunās dzirdu - ļoti daudzi. Tāpēc paredzu izrādei veiksmīgu mūžu un skatītāju interesi. “Efekts” radīts divos dažādos aktieru sastāvos. Es biju uz to, kur Toms Veličko. Un viņš bija nu baigi labs!