Pēterim Pētersonam veltīts koncertuzvedums “Poēma par spēlmani”

Atceroties režisora un dramaturga Pētera Pētersona simtgadi, Dailes teātris izveidojis koncertuzvedumu "Poēma par spēlmani". Šī teātra notikuma pirmizrāde būs 29. septembrī, tālāk plānoti vairs tikai divi īpaši teātra režisoram veltīti vakari – 30. septembrī un 1. oktobrī.

Koncertuzvedumu uz Dailes teātra Lielās zāles skatuves veido Dailes teātra mākslinieciskais vadītājs, režisors Viesturs Kairišs un muzikālās daļas vadītājs Juris Vaivods. Dramaturģisko materiālu uzvedumam veidojusi Ieva Struka, savijot kopā tekstus no dažādām Pētera Pētersona lugām. Teātra ģēnija svētkus uz skatuves svinēs Dailes teātra aktieru ansamblis, jaunā Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas muzikālo aktieru kursa studenti, koris “Kamēr…” un pianists Matīss Žilinskis.

Pētera Pētersona vārds ierakstīts ne tikai Dailes teātra zelta fondā, bet arī visas Latvijas kultūras kanonā. Izrādes “Spēlē, spēlmani”, “Tikai muzikants”, “Mirdzošais un tumši zilais” un citas skatītāji atceras ar dziesmām un mūziku, kas spēja izteikt to, ko vārdos tieši nedrīkstēja izsacīt, bet ko tā laika cilvēkiem vajadzēja dzirdēt. 

Vairāku Pētera Pētersona lugu teksti uzvedumā savīsies ar pazīstamu komponistu dziesmām, kas īpaši sarakstītas viņa veidotajām izrādēm. Koncertuzvedumā galvenajā lomā būs redzams aktieris Klāvs Kristaps Košins, kurš arī uzvedumā būs Klāvs no Pētersona lugas "Tikai muzikants".

Juris Vaivods: “Manās atmiņās Pēteris Pētersons ir kā spožs meteors, kurš ar savu personības šarmu un neatkārtojamo balsi uzšķīla dzirksteles ikvienā sabiedriskā pasākumā. Savu radošo ideju materializēšanai Pētersons ap sevi pulcēja līdzvērtīgu personību zvaigznāju – vai tie būtu scenogrāfi vai komponisti. Viņa laiks teātra pasaulē saistās ar jaunu ceļu meklējumiem teātra mākslā, kā arī spilgtu talantu meklējumiem. Viņam bija īpaša sadarbība ar tādiem spožiem komponistiem kā Raimonds Pauls, Imants Kalniņš, Imants Zemzaris, Pēteris Vasks, Andris Dzenītis u.c.”

Viesturs Kairišs: ”Pēteris Pētersons ir viens no mūsu teātra dižgariem. Viņa pasaules centrā vienmēr bija mākslinieks. Pieminot režisora simtgadi, mēs runājam gan par Pētersona personību, gan arī par to, kas bija mākslinieka ceļš toreiz un kas ir mākslinieka ceļš vispār – šodien un nākotnē. Ja mēs vienā teikumā gribētu atbildēt uz jautājumu, kas ir Pētersona vislielākais devums Latvijas teātrī, tad tas ir poētiskais teātris. Pētersons izveidoja jēdzienu “poētiskais teātris”; to katrā laikā var saprast citādi, tomēr tas ir tieši viņa darbs, viņa ideja. Šī koncertuzveduma kompozīciju mēs veidojām, kombinējot četras Pētersona lugas un izmantojot skatuves līdzekli – poētiskais teātris.”

Lomās Dailes teātra aktieri: Klāvs Kristaps Košins, Vita Vārpiņa, Ilze Ķuzule-Skrastiņa, Ieva Segliņa, Milēna Miškēviča, Kārlis Arnolds Avots, Aldis Siliņš, Katrīna Griga , Madara Viļčuka, Meinards Liepiņš. Iestudējumā piedalās arī Gustavs Silnieks.

Muzikāli iestudējumu papildina pianists Matīss Žilinskis un koris “Kamēr…”.

Koncertuzvedumā piedalās Dailes teātra un Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas “Dramatiskā teātra muzikālā aktiera” kursa studenti Agate Grīnhofa, Sintija Ceplauska, Justīne Skutāne, Daniela Muižniece, Henrijs Kozlovskis, Alise Anna Narnicka, Annija Bildarte, Daniels Loginovs, Gerda Igaune, Tomass Deinis, Toms Kursītis, Kate Kokamegi, Katrīna Altenburga.

Koncertuzveduma režisors – Viesturs Kairišs; dramaturģe – Ieva Struka; scenogrāfe – Ieva Jurjāne; kostīmu māksliniece – Baiba Litiņa; muzikālais konsultants – Juris Vaivods; horeogrāfe – Anna Abalikhina; gaismu mākslinieks – Reinis Zalte. Izrādes producente – Kristīne Mūrmane, izrādes vadītāja – Indra Laure.

Dailesteatris.lv tiek izmantotas sīkdatnes. Tās ļauj jums ērti lietot vietni, bet mums analizēt apmeklējumu.

Izmantotās sīkdatnes

Pieteikties jaunumiem