Dailes teātra ROTKHO pieceļ kājās Atēnas

Tikko no viesizrādēm Atēnās, modernajā “Onassis Stegi” centrā atgriezās Dailes teātra izrādes ROTKHO radošā komanda.

Izrādes ROTKHO panākumi Latvijā un Polijā ir raisījuši starptautisku interesi un kā pirmā viesizrāžu vieta ārzemēs bija izmeklētas publikas iecienītais “Onassis Stegi” Atēnās, Grieķijā.  

Juris Žagars: “Šāda apjomīga un ambicioza izrāde ir īpašs notikums ne vien Latvijas teātrī, tas ir pamanīts kultūras notikums arī starptautiski. Esam daudz strādājuši, lai šo izrādi gan tehniski, gan mākslinieciski nevainojamā kvalitātē aizvestu ārpus Dailes skatuves. Tas nav vienkārši, kaut vai tāpēc, ka tehniski šī ir viena no visu laiku sarežģītākajām Dailes izrādēm. Esam novērtēti, Lukaša Tvarkovska radošā komanda un Dailes aktieri saņem stāvovācijas, kritiķi slavē un starptautiskie kuratori mūs aicina tālāk. Esam jau iekļauti viesizrāžu repertuārā nākamā gada sākumā Francijā, slavenajā Odeona teātrī (THÉATRE DE L'ODÉON) Parīzē ar 9 izrādēm pēc kārtas, pavasarī mūs gaida Amsterdamā un Milānā.”

Iedvesmojoties no Marka Rotko darbiem, viens no patlaban Eiropas teātru pasaulē izaicinošākajiem jaunajiem poļu režisoriem, kurš savās izrādēs drosmīgi apvieno teātra mākslu ar video un mūziku, Lukašs Tvarkovskis ar starptautisku komandu un Dailes teātra kolēģiem Dailes teātrī pagājušajā sezonā iestudēja izrādi ROTKHO. Poļu režisora Lukaša Tvarkovska iestudētā izrāde Atēnās pagājušajā nedēļā tika nospēlēta 4 reizes pilnā, tūkstošvietīgā skatītāju zālē. Un, līdzīgi kā Latvijā, arī šeit skatītāji izrādi uzņēma ar stāvovācijām.

Mākslinieka un scenogrāfa Fabjēna Ledē radītā skatuves telpa ir nebijuša mēroga tehnoloģisks izaicinājums. Izrādes scenogrāfijā tiek strādāts ar video un gaismu, atklājot mijiedarbību starp fiziskās mākslas mistēriju un virtuālo mākslu, mākslas dublikātu kopiju.

Skatuves risinājumu veido piecas kustīgas, bet noslēgtas būves. Skatītāji tur notiekošo vēro septiņās tiešraižu projekcijās. Skaņas, gaismas un video pultis tiek savstarpēji sinhronizētas, lai nodrošinātu neredzētas iespējas un pēkšņas skatuviskās ilūzijas. Skaņas aparatūra ļauj nodrošināt 120 decibelu lielu skaņas jaudu, kas līdzvērtīgs tam, ko rada līdzās stāvošs iedarbināts helikopters.

Izrādi veidojusi starptautiska mākslinieciskā komanda. Režisors, lugas autore, video mākslinieks, komponists ir no Polijas, scenogrāfs ir francūzis, kostīmu mākslinieki no Vācijas, gaismu mākslinieks ir lietuvietis. Lielākā daļa aktieru ir Dailes teātra, bet izrādē piedalās arī divi lieliski poļu aktieri no JK Opoles teātra Polijā, kā arī divi ķīniešu neprofesionāli aktieri no Rīgas.

Izrāde ROTKHO novērtēta ar vairākām “Spēlmaņu nakts” 2021./2022. gada balvām – “Gada lielās formas izrāde”, “Gada režisors” Lukašs Tvarkovskis, “Gada vizuālā tēla autors” Fabjēns Ledē, “Gada aktrise otrā plāna lomā” par Melas Rotko lomu – Vita Vārpiņa.

Tāpat izrāde saņēma virkni nomināciju. Aktieris Juris Bartkevičs tika nominēts “Spēlmaņu nakts” 2021./2022. balvai kategorijā "Gada aktieris otrā plāna lomā" par Rotko lomu, “Gada aktrise otrā plāna lomā” – Katažina Osipuka (Destiny Hope), “Gada aktieris otrā plāna lomā”– Andžejs Jakubčiks (Aktieris), “Gada vizuālā tēla autors” – Jakubs Lehs (video), Euģenijus Sabaļausks (gaisma), “Gada jaundarbs mūzikā”– Lubomirs Gželaks, “Gada horeogrāfs vai kustību mākslinieks” –Pavels Sakovičs.

Izrādes māklinieks un scenogrāfs Fabjēns Ledē un kostīmu māksliniece Svenja Gasena šī gada maijā saņēma prestižo Polijas skatuves dizaina un kostīmu festivāla „Scena w Budowie” galveno "Golden Pocket" Grand Prix balvu par ROTKHO scenogrāfiju un kostīmiem.

Izrāde Dailes teātra repertuārā arī nākamajā sezonā, šobrīd biļetes var iegādāties uz izrādēm 23., 24., 25. augustā, kā arī 3., 4., 5. novembrī. 

Dailesteatris.lv tiek izmantotas sīkdatnes. Tās ļauj jums ērti lietot vietni, bet mums analizēt apmeklējumu.

Izmantotās sīkdatnes

Pieteikties jaunumiem