Stīvens Adlijs Girgis
PUSNAKTS ŠOVS AR JŪDU ISKARIOTU

Lielā zāle

Pēcnāves komēdija
Pirmizrāde - 2022. gada 7. oktobrī
Izrādes ilgums -

Šovs – tā ir jaunā tiesas zāle. Šova skatītājs ir zvērinātais, kurš, rakstot savos sociālo tīklu profilos, izšķirs, kurš vainīgs un nevainīgs. Mēs – ekrānu mīlētāji – jau esam pieraduši vērot slavenību apsūdzības. Vispirms – MeToo skandāli un tiem sekojošās ietekmīgo vīriešu gāšanas no troņa. Un pēc tam pretējais – Džoniju Depu attaisno pret bijušās sievas vardarbības apsūdzībām. Viena slavenība tomēr nav nokļuvusi līdz ziņu virsrakstiem, kaut viņam izvirzītas vissmagākās apsūdzības, un arī sods ir daudz bargāks.

Vietā starp Debesīm un Elli – Šķīstītavā – ir kāda pietura tikai bezcerībā slīgstošajiem. Šo pieturu sauc Cerība. Tur strādā tiesnesis, kurš pelna sev punktus, lai iegūtu vietu debesīs, noraidot elles mocībās slīgstošo lūgumus pēc apžēlošanas. Kādai jaunai advokātei tomēr izdodas panākt, ka Jūdas Iskariota lieta tiek izskatīta. Jūdam pašam ir vienalga par šo lietu – viņš sevi neaizstāv, jo ir katatoniskās paralīzes pārņemts. Cita pēc citas tiek izsauktas slavenības, kuras mājo Viņsaulē. Zigmunds Freids norāda uz Jūdas nepieskaitāmību. Svētā Monika stāsta par to, kā centusies Jūdu zāģēt, bet pašai kļuvis viņa žēl. Mātei Terēzei ir savi apsvērumi, kāpēc nepieļaut Iskariota apžēlošanu.

Stīvens Adlijs Girgis ir ēģiptiešu izcelsmes amerikāņu autors, kurš izcēlies ar bezkompromisa attieksmi pret reliģisku liekulību un tabu tematiem. Viņa lugas Eiropas teātros tiek izrādītas ar politkorektiem brīdinājumiem, ka cilvēku jūtas var tikt aizskartas, jo autors atļaujas pateikt to, ko daudzviet pasaulē aprij liekulīga smalkjūtība. Autora vārdu izvēle var aizskart cilvēka reliģiskās jūtas. Psihiskas saslimšanas tiek sauktas to īstajos vārdos, neslēpti tiek ironizēts par dažādām minoritātēm. Tomēr lugu ir iecienījuši gan intelektuāļi, gan plašāka auditorija, jo tā ir nežēlīgi asprātīga.

Filips Sīmors Hofmans 2005. gadā izvēlējās iestudēt lugu “Jūdas Iskariota pēdējās dienas” (Dailes izrādei dots nosaukums “Pusnakts šovs ar Jūdu Iskariotu”). Kopš tā laika lugai ir pievērsta īpaša uzmanība. Tā pārsteidz ar savu asprātību, humoru un arī nekaunību, padarot lielos jautājumus līdz smieklīgumam mazus. Vēl aizvien luga tiek iestudēta daudzviet pasaulē.

Jautājums, uz kuru savā uznācienā tiesas priekšā atbild Sātans: “Es būtu Jūdā “iegājis”, tieciet man, viņš būtu manu “klātbūtni” sajutis, saprotiet?” –, ir vienmēr aktuāls, jo – ja pats Sātans atsakās no nopelniem Jūdas darbos, tad kurš var sacīt, ka Dieva nodevība nebija paša Dieva plāns, bet Jūda – tikai plāna īstenotājs?

  Lomās

  Ilze Ķuzule-Skrastiņa
  (Advokāte)
  Kaspars Dumburs
  (Prokurors)
  Artis Robežnieks
  (Tiesnesis)
  Niklāvs Kurpnieks
  (Sātans)
  Ieva Segliņa
  (Māte Terēze)
  Dārta Daneviča
  (Marija Magdalēna)
  Aldis Siliņš
  (Bailiffs)
  Juris Bartkevičs
  (Freids)
  Gints Grāvelis
  (Poncijs Pilāts)
  Andris Bulis
  (Svētais Pēteris)
  Mārtiņš Upenieks
  (Jēzus no Nācaretes)
  Lauris Dzelzītis
  (Jūdas Iskariots)
  Kristīne Nevarauska
  (Svētā Monika)
  Lilita Ozoliņa
  (Jūdas mate)
  Imants Strads
  (Bučs Hanīvils)

  Radošā komanda

  Režisors
  Mārtiņš Eihe
  Scenogrāfe
  Pamela Butāne
  Kostīmu māksliniece
  Rūta Kuplā

  Tuvākās izrādes

  Pirkt biļeti
  Pirkt biļeti
  Pirkt biļeti
  Pirkt biļeti
  Pirkt biļeti
  Pirkt biļeti

  Atsauksmes

  Pievienot komentāru
  Pievienot

  Dailesteatris.lv tiek izmantotas sīkdatnes. Tās ļauj jums ērti lietot vietni, bet mums analizēt apmeklējumu.

  Izmantotās sīkdatnes

  Pieteikties jaunumiem