Daiļa Rožlapas darbu izstāde

"Mana mīla"

02.02.2017. - 13.04.2017. Kuratore - Sarmīte Sīle

Vecrīga, Latvijas pilsētas un lauki, Baltijas jūra un ziedi - tik plašs bija mākslinieka Daiļa Rožlapas interešu loks. Darbus izstādīšanai teātrim uzticēja kolekcionārs Voldemārs Leitāns, kurš daudzu gadu garumā sekoja sava drauga daiļradei, regulāri un nekļūdīgi izvēlējās labāko no tā, ko Dailis Rožlapa uzgleznoja.

Dailis Rožlapa (1932-2014) - grimētājs, dekoratora palīgs, scenogrāfs, mākslinieks inscenētājs un gleznotājs. Absolvējis Jaņa Rozentāla mākslas vidusskolu (1954) un Latvijas Mākslas akadēmijas Mākslas vēstures un teorijas nodaļu (1968) ar diplomdarbu "Dekorāciju attīstība latviešu dramatiskajos teātros Rīgā līdz 1940.gadam."

Mākslinieks veidojis dekorācijas Rīgas (Dailes teātris, Nacionālais teātris un Nacionālā opera), Valmieras un Liepājas teātros, kā arī Paņevēžā un Šauļos. Bet visilgākā un auglīgākā sadarbība izveidojās ar Jaunatnes teātri (1961-1970) un Rīgas Kinostudiju  (1971-1989).

Laikabiedru vērtējumā Dailis Rožlapa kā scenogrāfs bijis viegls, rotaļīgs, krāsziedā izšķērdīgs, īpaši bērnu izrādēs (piemēram, "Brālītis un Karlsons, kas dzīvo uz jumta", 1968). Viņš meklējis jaunas formas un uz skatuves parādījis drosmīgi risinātas konstrukcijas, fotogrāfijas, plakātus, kino projekcijas.

Kā mākslinieks inscenētājs kino Dailis Rožlapa bija netradicionāls, azartisks, lielisks amata meistars, kurš īsā laikā kļuva par īstu profesionāli ("Vella kalpi velna dzirnavās", "Pūt vējiņi", "Robina Huda bultas", "Īsa pamācība mīlēšanā" u.c.). Kā labs komandas spēlētājs viņš izprata kino specifiku un savu sniegumu veiksmīgi iepludināja kopīgajā dziesmā, kuras skanējumu papildināja režisora, operatora, aktieru un citu filmas veidotāju darbs.

Bet paralēli darbam kolektīvā visu mūžu tika gleznots. Vienatne pie molberta ļāva pierādīt savu varēšanu un gūt to vientulības devu, kas tik nepieciešama ikvienam cilvēkam, bet radošam garam jo īpaši. Dailis Rožlapa kā gleznotājs ir tik pat drošs, vērienīgs un izdomas bagāts kā darbojoties "uz skatuves". Darbos redzams biezs, plašs triepiens, košas krāsas, eksperimenti ar izteiksmes līdzekļiem, teātrim un kino raksturīgi "knifiņi" un pāri visam - optimisma pilna, gaiša pasaules izjūta.

Vienai no gleznām, kas veltīta jūrai, dots nosaukums "Mana mīla". Tas ir dūmakains krasts un putns. Daiļa Rožlapas lielākā mīla bija gleznošana, bet putni - simbols radošajam lidojumam. Visa izstādītā kolekcijas daļa ir apliecinājums šai lielajai mīlai.

Izstādes veidotāji pateicas kolekcionāram Voldemāram Leitānam par iespēju parādīt Daiļa Rožlapas gleznas. Paldies viņa ģimenei un Film Studio "Putns" par iespēju izmantot studijas arhīva materiālus.

MĀKSLAS TELPA "BRĪVĪBAS 75"

 

2010.gadā, svinot Dailes teātra 90.jubileju, līdzās izrādēm, koncertiem un pasākumiem bagātīgais notikumu klāsts tika papildināts ar četrām izstādēm, kas aptvēra ar teātri cieši saistītās tēmas - arhitektūru, plakātu un kostīmu dizainu

Uzdrošināšanās paplašināt mākslas telpu guva skatītāju un profesionāļu novērtējumu, kā arī rosināja iesākto neatstāt pusceļā, noticēt sev un pierādīt, ka Dailes teātra telpas var būt vieta ne tikai teātra žanram, bet arī citādām labas, profesionālas mākslas izpausmēm

2012.gada janvārī līdz ar laikmetīgās mākslas izstādes „Būt vai nē" atvēršanu Dailes teātra izstāžu rīkošanai piemērotās telpas tika pārdēvētas par Dailes teātra Mākslas telpu „Brīvības 75"

Katra no izstādēm tiek papildināta ar izglītojošām Sarunām izstādē, kas interesentiem ļauj iepazīt māksliniekus tuvplānā un dziļāk ielūkoties izstāžu tēmās

Iesāktais ceļš līdz ar Dailes teātra Mākslas telpas „Brīvības 75" atklāšanu Rīgas kultūras dzīves ainu bagātinājis ar jaunu krāsu, rosinot aizvien jaunas idejas un ierosmes tā attīstībai nākotnē

 

Indra Rubene-Vilipsone

Dailes teātra komunikācijas un mārketinga direktore, Mākslas telpas producente

Kontakti:

mob. 26320977

e-pasts marketings@dailesteatris.lv

 

Izstāžu arhīvs

Gada glezna 2016 Gada glezna 2016
VIENA TAADA. ELITA. VIENA TAADA. ELITA.
XII Baltijas triennāle XII Baltijas triennāle
Baibas Puzinas teātris Baibas Puzinas teātris
Bīstamās rotaļas Bīstamās rotaļas
AINAS II / Pasaules mala AINAS II / Pasaules mala
Gada glezna 2015 Gada glezna 2015
"Atkušņa” romantiķis. Leo Kokle. Portreti "Atkušņa” romantiķis. Leo Kokle. Portreti
Teatrālās tekstīlijas. Edītes Pauls-Vīgneres personiskais teātris Teatrālās tekstīlijas. Edītes Pauls-Vīgneres personiskais teātris
Neredzamās skatuves Neredzamās skatuves
Sarkanā istaba Sarkanā istaba
Parafrāzes Parafrāzes
Būt vai nē Būt vai nē