Atpakaļ uz afišu

Viljams Šekspīrs

Hamlets

Šekspīram - 450

 

Londonas „SHAKESPEARE'S GLOBE"  teātra pasaules turnejas „Globe to Globe" viesizrāde

2014.gada 19.maijā Dailes teātrī

 

Pirmizrāde: 2014. gada 19. maijs

„Shakespeare's Globe" ir ieguvis pasaules slavu. Mūsdienās tā ir galvenā vieta, kur tiek lolots un cienīts Šekspīra ģēnijs.

Viljams Šekspīrs (1564-1616), kurš tradicionāli poētiski tiek dēvēts par „Eivonas dižo gulbi", mirstošā gulbja dziesmu nodziedāja savās lielajās traģēdijās un jo īpaši „Hamletā" (1600). Skumjā, dzīvē un cilvēkos ticību zaudējušā skeptiķa Hamleta uzdotais jautājums „būt vai nebūt" ir visslavenākā frāze pasaules dramaturģijā. Tas ir arī Šekspīra daiļrades centrālais jautājums, kas pasludina diagnozi laikmeta slimībai.

„Hamleta" sižetu veido politiskas intrigas un seksuāla apsēstība, filozofiskas pārdomas, nežēlīga vardarbība un skaudrs humors. Hamletam ir atņemtas tiesības uz troni, Dānija ir cietums, tēva gars pieprasa atriebību, karalis nes pierē Kaina zīmi - vecāko no lāstiem, bet karaliene ir kritusi asinsgrēkā. Savukārt pats jaunais princis pieņem ārprāta masku. Hamleta apziņa ir spogulis, kurā sevi var atpazīt katrs laikmets un katra paaudze. Arī mēs. Acīmredzot, daļiņu ārprāta satur katrs laikmets. Laiks ir izgāzies no eņģēm, - saka Hamlets, un to pašu varam teikt arī mēs. Kad gan ir bijis savādāk?

Pasaules turneja „Globe to Globe" ir vēl nepiedzīvots notikums teātra pasaulē. Starptautiskā turneja sāksies V.Šekspīra dzimšanas dienā 23.aprīlī un ilgs 2 gadus, spēlējot „Hamletu" katrā pasaules valstī visos 6 kontinentos.

 

Režisori - Dominiks Dramgūls (Dominic Dromgoole) un Bils Bakhērsts (Bill Buckhurst)

Scenogrāfs - Džonatans Fensoms (Jonathan Fensom)

Komponists - Bils Barklejs (Bill Barclay)

 

Titullomā - Ladi Emeruva (Ladi Emeruwa) vai Naims Hajatei (Naeem Hayat)

Lomās: Keits Bartlets (Keith Bartlett), Džons Digals (John Dougall), Miranda Fostere (Miranda Foster), Fēbe Fildsa (Phoebe Fildes), Brūss Kāns (Bruce Khan), Toms Lourenss (Tom Lawrence), Dženifera Leonga (Jennifer Leong), Rāvirī Paretins (Rawiri Paratene), Metjū Romēns (Matthew Romain) un Amanda Vilkina (Amanda Wilkin)

 

Izrādei tiks nodrošināts tulkojums latviešu valodā!

 

Izrāde notiks Šekspīra festivāla ietvaros, kas norisināsies no 16.-20. maijam. Festivāls tiks atklāts 16.maijā ar Dailes teātrī iestudēto Šekspīra traģēdiju „Ričards III" (režisors - Viesturs Meikšāns, titullomā - Artūrs Skrastiņš). Festivāla laikā vēl notiks arī Šekspīra laika tirgus Kalnciema kvartālā (visu dienu 17.maijā) un starptautiskā konference „Šekspīrs: autentiskais un mūsdienīgais" (20.maijā Dailes teātra Mazajā zālē). Šekspīra festivālu Latvijā organizē Britu padome Latvijā, Latvijas Kultūras akadēmija un Dailes teātris. Šekspīra festivāla un „Shakespeare's Globe" viesizrādes „Hamlets" patrons ir NORVIK Banka.

 

*) Slavenais angļu teātra režisors Pīters Bruks ir teicis: „"To be or not to be" (būt vai nebūt) ir seši vienkāršākie vārdi angļu valodā. Diez vai uz mūsu planētas atradīsies kāds nostūris, kur šie vārdi nebūtu tulkoti. „Hamlets" ir visietilpīgākā no Šekspīra lugām. Ikviens - jauns vai vecs - šodien var nekavējoties identificēties ar tās tēliem, viņu sāpēm un uzdotajiem jautājumiem. Rādīt „Hamletu" oriģinālvalodā visā pasaulē ir drosmīgs un funkcionāls projekts."

*) Dominiks Dramgūls, „Shakespeare's Globe" mākslinieciskais vadītājs: „1608.gadā - tikai piecus gadus pēc uzrakstīšanas - „Hamlets" tika uzvests uz kuģa - „Sarkanais pūķis" - pie Jemenas krastiem. Pagāja tikai desmit gadi, un to plaši izrādīja viesizrādēs visā Ziemeļeiropā. Šis ceļošanas gars vienmēr ir bijis būtisks Šekspīra darbiem. Mēs varam būt laimīgi, ka vēl vairāk paplašinām šo misiju. Mēs vedīsim šo brīnišķīgo, ikonisko, daudzveidīgo lugu ar vilcieniem, autobusiem, lidmašīnām un kuģiem, lai to rādītu tik daudziem jauniem skatītājiem, cik vien iespējams."

*) „Shakespeare's Globe" teātra „Hamlets" ir Šekspīra klasiskās traģēdijas jauna versija, kurā uzsvērts lugas „karātavu" humors un cildināta lugas bagātīgā un izdomas bagātā valoda. Kaut arī „Hamlets" tiek uzskatīts par visgarāko Šekspīra lugu, izrāde ilgst tikai 2 h 50 min., un vairāk nekā 20 lomas izpilda neliela aktieru trupa, izspēlējot visu Šekspīra personāžu pasauli.

*) Kā atzīmējis laikraksts „Herald": „"Shakespeare's Globe" Dominika Dramgūla vadībā nav vieta bailīgiem cilvēkiem." „Hamleta" iestudējums ir jauneklīga, dzīva, mērķtiecīga un - pāri visam - enerģiska izrāde. „Ar „Globe" jūs esat drošās rokās," - vēsta „The Guardian", un mums nav iemesla tam neticēt.

 

www.bilesuparadize.lv

www.shekspiram450.lv

http://www.shakespearesglobe.com/

http://www.shakespearesglobe.com/theatre/whats-on/globe-theatre/hamlet-globe-to-globe

Lomās

Atsauksmes par izrādi

Atsauksmes par šo izrādi