Atpakaļ uz afišu

Andrejs Upīts

Sūnu ciema zēni

Reāla pasaka 2 daļās

 

Pirmizrāde: 2012. gada 21. decembris

 

Ziemā visiem ir liela tuntulēšanās un liels slinkums. Bet mājas tikmēr pamazām nogrimst kupenās un netīrumos. Kurš ar to visu tiks galā, ja ne Laimes lācis?

Ješka, Bukstiņš un Andrs tiek izvēlēti kā tie ciema pārstāvji, kuriem nāksies doties pasaulē, lai glābtu savu mīļo Sūnu ciemu no nedienām un likstām. Ko tik tai pasaulē negadās redzēt! Visādus sliņķus, nevīžas, meļus, lielībniekus! Pasaulē ir pat tīrīgi, godīgi cilvēki un čakli darba rūķi! Draugiem nākas piedzīvot ļoti raibas un jocīgas dienas.

1999. gadā iestudētā izrāde „Sūnu ciema zēni" Dailes teātrī piedzīvoja krietni vairāk par 100 izrādēm. Nu ir atkal pienācis laiks doties pēc Laimes lāča un iztīrīt savu Sūnu ciemu. 

 

Izrādē skan Valta Pūces dziesmas ar Ineses Zanderes vārdiem

 

Izrādes radošā grupa - Indra Merca, Iveta Šurma, Dž.Dž.Džilindžers, Liene Grava, Mārtiņš Kudiņš

Lomās

Lauris Dzelzītis (Ješka)
Aldis Siliņš (Bukstiņš)
Dainis Gaidelis (Andrs)
Aija Dzērve (Ciepsliņa / Krodzinieces meita / Meita Baltajā mājā)
Sarmīte Rubule (Čigāniete / Meita Baltajā mājā)
Marīna Janaus (Tauķiene / Ģērbēja)
Ilze Vazdika (Buķiene / Baltās mājas saimniece )
Akvelīna Līvmane (Plauķiene / Krodziniece / Slaucītāja)
Lidija Pupure (Ciepsliene / Barotāja)

Viedokļi

22
dec
2012
X

"Sūnu ciema zēni" Dailes teātrī – laime ir mūsu pašu rokās

Violanta Dzene //easyget.lv

Savas nelaimes un likstas varam atrisināt tikai mēs paši, nevis maģisks Laimes lācis, bet ceļš līdz šai atklāsmei ir tāls un piedzīvojumiem bagāts. Izrāde "Sūna ciema zēni" runā par tādām arī mūsdienās sastopamām parādībām kā slinkums, lielība un māņticība.

21. decembrī pirmizrādi piedzīvoja Dailes teātra "Sūna ciema zēni". Jautri, smieklīgi, mīļi un tik "pazīstami" – tāda ir izrāde par sūna ciema iedzīvotājiem, un savā veidā par mums pašiem.

Izrādes pamatā ir pazīstamais Andreja Upīša stāsts par sūna ciemu, kurā valda slinkums, nevīžība un likstas. Kurš ar to visu tiks galā, ja ne brīnumdaris Laimes lācis? Ješka, Bukstiņš un Andrs tiek izvēlēti kā ciema pārstāvji, kuriem nāksies doties pasaulē, lai glābtu Sūnu ciemu no nedienām. Ko tik tai pasaulē negadās redzēt – visādus sliņķus, lielībniekus, meļus, kā arī tieši otrādi - godīgus, čaklus un labsirdīgus cilvēkus. Cauri raganu ķēķim, baltajai mājai, kunga muižai varoņi iemācas, ka Laimes lācis ir domāts tiem, kas paši savu laimi neprot kalt. Viņš ir maģiska cerība, ka reiz visas problēmas un likstas atrisināsies pašas no sevis, bet kur paliek cilvēku uzņēmība un griba?

Lai gan skatuves valda pieticīgs minimālisms, izrāde ir krāšņa, pateicoties spēcīgajiem tēliem, interesantajiem tērpiem un atraktīvajai mūzikai. Tie izved skatītājus cauri satraucošam ceļojumam. Tā, ka, šķiet, uz skatuves prot mirdzēt pat sīkākais puteklītis. Gribas teikt - nekā nav par daudz, nekā nav par maz, viss ir tieši tik, cik nepieciešams.

Ja lasot stāstu "Sūnu ciema zēni" šķiet, ka stāsts ir par "veco laiku" māņticību, tad izrāde atgādina, ka arī mūsdienās vēl eksistē šie paši raksturi – ir drosmīgie un uzņēmīgi , kas ar attapību iziet cauri jebkurai dzīves situācijai, kā Ješka (Lauris Dzelzītis), Andrs (Dainis Gaidelis), Bukstiņš (Aldis Siliņš); ir lielībnieki un mantrauši kā muižas kungs (Jānis Paukštello) un krodzinieces meita (Ieva Pļavniece); ir labsirdīgie un gaišie kā Baltās mājas saimnieks (Jānis Paukštello); ir māņticīgie un slinkie – Tauķiene (Marīna Janaus), Buķiene (Ilze Vazdika), Plauķiene (Akvelīne Līvmane), Ciepsliene (Lidija Pupure), kuri cer, ka visas nedienas un problēmas spēj atrisināt mistisks Laimes lācis.

Galu galā izrāde atgādina, ka laime ir mūsu pašu rokās, ka tikai cilvēku griba, uzņēmība un čaklums spēj darīt brīnumus, nevis iedomāts Laimes lācis. Laime nav atrodama pasaulē, tik pat labi mēs varam justies savā sūnu mežā, starp savējiem, ja vien mēs protam novērtēt to, kas mums ir sniegts. "No māņiem, pesteļiem un visādiem laimes nesējiem nav nekā. Laime ir tepat sūnu ciemā, zem šīm kupenām un mēslu gubām, tikai tās jātīra nost..." teiktu Ješka.

Atsauksmes par izrādi

Atsauksmes par šo izrādi