Atpakaļ uz afišu

Petrs Zelenka

Vau!!!


Parastais vājprāts ikdienā 2 cēlienos

 

Pirmizrāde: 2012. gada 7. decembris

No čehu valodas tulkojusi Aina Vecsīle

 

Nav svarīgi, kas cilvēkos ir tipisks vai parasts. Tieši otrādi - svarīgi ir tas, kas cilvēku atšķir no citiem, dara to citādu, īpašu, neatkārtojamu, unikālu... varbūt pat nenormālu.

Cilvēki dzīvo kopā gadu desmitiem, bet neko viens par otru nezina. Visu mūžu neko viens par otru nezina. Pasaule ir pilna ar jukušajiem un psihopātiem. Vai arī vienkārši dīvainiem cilvēkiem. Kā lai cilvēks te paliek normāls? Katrs no tēliem ir savā ziņā nenormāls, katrs izturas kaut kā „ne tā". Arī segas kustas un izlietnes mirkšķina.

Ir tikai viena iespēja, kā izkļūt no ikdienas agonijas. Visvienkāršāk un ērtāk ir aizsūtīties projām pa pastu kā pasta sūtījumam. Nedaudz riskanti, bet var izdoties.

Luga ar nosaukumu „Parastais vājprāts ikdienā" (2001) ir čehu teātra un kino režisora, scenārista Petra Zelenkas (dz. 1967) debija teātrī. Atsevišķu anekdotisku situāciju montāža rada vienotu mozaīku, un robeža starp smieklīgu komēdiju, grotesku un traģēdiju ir ļoti vaļīga.

 

Pēc Čehijas autortiesību aģentūras „AURA-PONT" ziņām, Petrs Zelenka šobrīd ir vispopulārākais čehu mūsdienu dramaturgs ārzemēs.

Kopš pirmizrādes 2001.gadā Prāgā luga „Parastais vājprāts ikdienā" („Vau!!!") ir uzvesta 6 profesionālajos Čehijas teātros, vismaz 11 profesionālajos Polijas teātros (skaits pastāvīgi palielinās), dažādos amatierteātros gan Čehijā, gan Polijā, 6 Vācijas profesionālajos teātros, vācu valodā spēlēta Šveicē un Austrijā. Profesionālajos teātros luga spēlēta arī Amerikā, Francijā, Beļģijā, Ungārijā, Rumānijā, Bulgārijā, Holandē, Horvātijā, Slovēnijā, Moldāvijā, Latvijā un Slovākijā. Luga skatuves lasījuma formā realizēta Spānijas, Anglijas un Ziemeļīrijas profesionālajos teātros. Čehijā un Polijā tapuši lugas iestudējumi TV.     

Līdz 14 gadiem skatīties nav ieteicams!

IZRĀDĒ SMĒĶĒ!

Režisors - Mihails Gruzdovs

Scenogrāfs - Mārtiņš Vilkārsis

Kostīmu māksliniece - Anna Heinrihsone

Horeogrāfe - Inga Raudinga

Mūzikas autors - Kristaps Rasims

Gaismu mākslinieks - Jevgēņijs Vinogradovs (Krievija)

Lomās

Ģirts Ķesteris (Petrs)
Pēteris Liepiņš (Tēvs)
Olga Dreģe (Māte)
Kristīne Nevarauska (Jana)
Vita Vārpiņa (Silvija)
Ilze Ķuzule-Skrastiņa (Alise)
Artis Robežnieks (Muša)
Dārta Daneviča (Anna)
Inita Sondore (Manekens Eva / dejotāja)
Kaspars Zāle (Jirži)
Uldis Siliņš (Alešs)

Viedokļi

27
dec
2012
X

Ābolu ķocis

Henrieta Verhoustinska //KDi

Tā vien šķiet, ka izrādei pietrūcis pāris nedēļu mēģinājumu, lai tā kļūtu par "pārsteidzošu un kvalitatīvu mākslas faktu", kā savas nominācijas dēvē Dienas balva kultūrā. Iestudējot asprātīgu, lāgiem ļoti smieklīgu, citbrīd mazliet skumju čehu četrdesmitgadnieka lugu, Gruzdovs gan ar patīkamu humora izjūtu ironizē par sevi, ar garšu citējot savas agrāko laiku izrādes (Man arī būtu bail, Precības, Marmors u. c.), gan atklāj lērumu šodien aktuālu tēmu. Vīrietis pusmūža krīzē. Indivīda iekļaušanās sabiedrībā. Marginālu personāžu iznākšana avanscēnā. Netradicionāli seksualitātes aspekti. Čehoviska atsvešinātība vistuvāko cilvēku starpā. Un tā tālāk. Pēc ilgiem laikiem sakarīga loma (ja tā var nosaukt seksuāli norūpējušos lūzerus) Ģirtam Ķesterim un Artim Robežniekam, forša, jo netipiska, kameo lomiņa Ilzei Ķuzulei (spožs viņas sveiciens Laurim Reinikam!), prieks skatīties uz Pēteri Liepiņu un Olgu Dreģi kā neidillisku, mūžu kopā nomocījušu pārīti, bonuss krāšņajai Initai Dzelmei par izturību. Taču izvēlētā forma – absurds ar groteskas un koncerta elementiem – izrādījusies bīstama, jo aktieri ik pa laikam nenoturas un ieslīgst estrādiskā "izpildījumā", kas laikam ir Lielās zāles uz publikas ieraušanu vērsto uzvedumu sekas.

Atsauksmes par izrādi

Atsauksmes par šo izrādi